HOME

FALL SPORTS
   
Cross Country
    Field Hockey
   
Football
    Golf
    Girls Soccer
    Boys Soccer
    Girls Tennis
    Volleyball

   
WINTER SPORTS
    Boys Basketball
    Girls Basketball
    Bowling 
    Gymnastics
    Ice Hockey
    Boys Swimming
    Girls Swimming
    Wrestling

    
SPRING SPORTS
    Baseball
    Softball
    Boys Tennis
    Track

SOUTHWEST DISTRICT
    Minutes
    Posting Page
    Tournament Mgrs.
    Sport Calendar

    SWD State Champs

ABOUT US
   
Board Members
    Board Calendar

 
LINKS
    OHSAA
    Central District
    East District
    Northeast District
 
   Northwest District
    Southeast District

 

 


2018 Baseball Calendar

Coaching Begins:  February 19, 2018
Season Begins:  March 24, 2018
Tournament Draw:  April 29, 2018, 2:00 p.m.
Sectional - May 5 - 12, 2018
District - May 14 - 19, 2018
Regional - May 24 - 25, 2018
State - May 31 - June 2, 2018
Season Ends:  June 9, 2018


View 2018 Baseball Rules & Regulations (Posted 3-14-18)
 


VIEW 2018 BASEBALL TEAMS
Posted 1-10-18

 

View Division I Baseball Teams 

View Division II Baseball Teams
Rev. 4-18-18


View Division III Baseball Teams
Rev. 4-27-18
 

View Division IV Baseball Teams
Rev. 3-28-18

View Baseball Tournament Archives (Beginning with 2010)
 

 

2018 BASEBALL DISTRICT TOURNAMENT BRACKETS
 

Division I Bracket 

Division II Bracket Division III Bracket  Division IV Bracket 


 

2018 BASEBALL REGIONAL & STATE TOURNAMENT BRACKETS
View  Baseball Pairings
 
View Division I Regional Bracket
Elder, Moeller, Centerville & Mason
View Division II Regional Bracket
Ross, CHCA, & Chaminade Julienne
View Division III Regional Bracket
Bethel Tate, Madeira, Blanchester & Madison
View Division IV Regional Bracket
Cin. Christian, Russia, Fort Loramie

 

2018 Baseball Tournament Managers

Division I Cincinnati, 1, 2, 3, 4, 5 - Todd Grimm, Mgr., 513-805-5685, tgrimm@hcsdoh.org
Division I Dayton 1, 2, 3  - Dave Wedderburn, Mgr., C:  936-668-1978, dewedder@yahoo.com

Division II Kenton Ridge - Kris Spriggs, Mgr., 937-390-0012, krissprings@nelsd.org
Division II Cincinnati, 1, 2, 3 - Jan Wilking, Mgr., 513-378-4445, wilkingj@wyomingcityschools.org
Division II Dayton, 1 & 2 - Doug Dunham, Mgr., 937-478-0034, doug_dunham@mississinawa.org

Division III Cincinnati, 1, 2, & 3 - Gene Bishop, Mgr., C:  513-225-5334, genebishop@fuse.net
Division III Dayton, 1, 2, 3, 4, & 5 - Kregg Creamer, Mgr., C:  937-681-4856,
kcreamer@newlebanonschools.org

Division IV Cincinnati, 1 & 2 - Gene Bishop, Mgr., C:  513-225-5334, genebishop@fuse.net
Division IV Dayton, 1 & 2 -
Pat McBride, Mgr., 937-216-9206, pat_mcbride@newton.k12.oh.us
Division IV Dayton, 3 & 4 -
Dave Palmer, Mgr., 937-332-6068, palmer-d@troy.k12.oh.us

DISTRICT TOURNAMENT MANAGERS:
Division I, Sites TBA - Bill Stewart, Mgr., C:  513-382-2478, STEW1133@yahoo.com

Division II, Sites TBA -
Scott Stemple, Mgr., C:  (937) 725-0280, stemples@masonohioschools.com
Division III, Sites TBA - Kregg Creamer, Mgr., C: 
937-681-4856, kcreamer@newlebanonschools.org
D
ivision IV Sites, TBA -  Pat McBride, Mgr., 937-216-9206, pat_mcbride@newton.k12.oh.us
 


Rev. 4-27-18:  Added Riverview East to Division III Baseball at Cincinnati.
Rev. 4-18-18:  Added Woodward to Division II Baseball at Cincinnati.
Rev. 3-28-18:  Deleted James Gamble Montessori from Division IV Baseball at Cincinnati.

2018 SECTIONAL-DISTRICT BASEBALL TOURNAMENTS

SOUTHWEST DISTRICT

Division I Sectional Tournaments Tuesday, May 8 & Thursday, May 10, 2018; District semi- finals, Thursday, May 17, 2018.

DIVISION I - CINCINNATI 1, 2, 3, 4 & 5 OPEN DRAW

CINCINNATI, Sections 1, 2, 3, 4, & 5, Todd Grimm, Mgr., Hamilton High School, 1165 Eaton Avenue, Hamilton, 45013. Business Phone: 513-887-4815. Cell Phone: 513-805-5685. E-mail: tgrimm@hcsdoh.org

SCHOOLS: Anderson, Archbishop Moeller, Badin, Colerain, Edgewood, Elder, Fairfield, Franklin, Hamilton, Harrison, Kings, LaSalle, Lakota East, Lakota West, Lebanon, Little Miami, Loveland, Mason, Middletown, Milford, Northwest, Oak Hills, Princeton, St. Xavier, Sycamore, Talawanda, Turpin, Walnut Hills, West Clermont, Western Brown, Western Hills, Winton Woods, Withrow. (33)

DIVISION I DAYTON 1, 2 & 3 OPEN DRAW

DAYTON, Dave Wedderburn, Mgr., 1882 Delta Avenue, Xenia, 45385. Cell Phone: 936-668-1978. Home Phone: 937-372-6030. E-mail: dewedder@yahoo.com

SCHOOLS: Beavercreek, Belmont, Butler, Carroll, Centerville, Fairborn, Kettering Fairmont, Miamisburg, Northmont, Piqua, Sidney, Springboro, Springfield, Stebbins, Tecumseh, Troy, Wayne, Xenia. (18)

Division I District Tournament Saturday, May 19, 2018 Sites TBD - Bill Stewart, Mgr., Lebanon High School, 1916 Drake Road, Lebanon, 45036. Business Phone: 513-934-5111. Cell Phone: 513-382-2478. E-mail: stew1133@yahoo.com

Division I Regionals May 2425, 2018. Information to be Posted.


Division II Sectional Tournaments Tuesday, May 8 & Thursday, May 10, 2018; District Semi-finals, Thursday, May 17, 2018

CINCINNATI, Jan Wilking, Mgr., Wyoming High School, 106 Pendery Avenue, Cincinnati, 45215. Business Phone: 513-206-7057. Cell Phone: 513-378-4445. E-mail: wilkingj@wyomingcityschools.org

SCHOOLS: Archbishop McNicholas, Batavia, Bishop Fenwick, Cincinnati Hills Christian Academy, Clinton Massie, Goshen, Hughes, Indian Hill, Monroe, Mount Healthy, New Richmond, Norwood, Roger Bacon, Ross, Shroder, Summit Country Day, Taft, Taylor, Wilmington, Woodward, Wyoming. (21)

DAYTON, Doug Dunham, Mgr., Mississinawa Valley Schools, 10480 Staudt Road, Union City, 45390. Business Phone: 937-899-0229. Cell Phone: 937-478-0034. E-mail: doug_dunham@mississinawa.org

SCHOOLS: Archbishop Alter, Bellbrook, Chaminade-Julienne, Dunbar, Eaton, Greenville, Meadowdale, Oakwood, Ponitz Career Technology Center, Thurgood Marshall, Tippecanoe, Trotwood Madison, Valley View, and West Carrollton. (14)

KENTON RIDGE, Kenton Ridge High School, 4444 Middle Urbana Road, Springfield, 45503 - Kris Spriggs, Mgr., Kenton Ridge High School, 4444 Middle Urbana Road, Springfield, 45503. Business Phone: 937-390-0012. Cell Phone: 937-360-6869. E-mail: krisspriggs@nelsd.org .

SCHOOLS: Bellefontaine, Benjamin Logan, Graham, Kenton Ridge, Northwestern, Shawnee (Springfield), and Urbana. (7)

Division II District Tournament Saturday, May 19, 2018 Sites TBD. Scott Stemple, Mgr., Mason High School, 6100 Mason-Montgomery Road, Mason, 45040. Cell Phone: 937-725-0280. Business Phone: 513-398-2513. E-mail: stemples@mason.k12.oh.us

Each Division II Sectional Tournament will send two teams to the Division II District Tournament per the Southwest District pre-draw bracket.

Division II Regionals May 2425, 2018. Information to be Posted.


Division III Sectional Tournaments - Monday, May 7 & Wednesday, May 9, 2018; District Semi-finals, Wednesday, May 16, 2018

CINCINNATI, Gene Bishop, 1337 Linden Creek Drive, Milford, 45150. Cell Phone: 513-225-5334, Home Phone: 513-575-1898. E-mail: genebishop@fuse.net

SCHOOLS: Aiken, Bethel Tate, Blanchester, Cincinnati Country Day, Clark Montessori, Clermont Northeastern, East Clinton, Fayetteville Perry, Finneytown, Georgetown, Madeira, Mariemont, North College Hill, Purcell Marian, Reading, Riverview East, and Williamsburg. (17)

DAYTON, Kregg Creamer, Mgr., Dixie High School, 300 South Fuls Road, New Lebanon, 45345. Business Phone: 937-687-1366 X403. Cell Phone: 937-681-4856. E-mail: kcreamer@newlebanonschools.org

SCHOOLS: Anna, Arcanum, Bethel, Brookville, Carlisle, Dayton Christian, Dixie, Greeneview, Greenon, Houston, Indian Lake, Madison Senior, Mechanicsburg, Miami East, Milton Union, National Trail, Northeastern, Northridge, Preble Shawnee, Stivers School for the Arts, Troy Christian, Twin Valley South, Versailles, Waynesville, West Liberty-Salem. (25)

Division III District Tournament Friday, May 18, 2018 Sites TBD. Kregg Creamer, Mgr., Dixie High School, 300 South Fuls Road, New Lebanon, 45345. Cell Phone: 937-681-4856. Business Phone: 937-687-1366 X403. E-mail: kcreamer@newlebanonschools.org

Each Division III Sectional Tournament will send two teams to the Division III District Tournament per the Southwest District pre-draw bracket.

Division III Regionals May 2425, 2018. Information to be Posted.


Division IV Sectional Tournaments Monday, May 7 & Wednesday, May 9, 2018; District Semi-finals, Wednesday, May 16, 2018

CINCINNATI, Gene Bishop, 1337 Linden Creek Drive, Milford, 45150. Cell Phone: 513-225-5334, Home Phone: 513-575-1898. E-mail: genebishop@fuse.net

SCHOOLS: Cincinnati Christian, Deer Park, Felicity-Franklin, Lockland, Miami Valley Christian Academy, New Miami, Ripley Union-Lewis, Seven Hills, St. Bernard-Elmwood Place. (10)

DAYTON Newton High School, 201 North Long Street, Pleasant Hill, 45359 - Pat McBride, Mgr., Newton Local, 201 North Long Street, Pleasant Hill, 45359. Business Phone: 937-676-2002. Cell Phone: 937-216-9206. E-mail: pat_mcbride@newton.k12.oh.us

SCHOOLS: Catholic Central, Cedarville, Emmanuel Christian Academy, Franklin Monroe, Legacy Christian Academy, Middletown Christian, Newton, Southeastern, Tri-County North, Tri-Village, and Yellow Springs. (11)

TROY Troy High School, 151 West Staunton Road, Troy, 45373 Dave Palmer, Mgr., Troy High School, 151 West Staunton Road, Troy, 45373. Business Phone: 937-332-6068. E-mail: palmer-d@troy.k12.oh.us

SCHOOLS: Ansonia, Botkins, Bradford, Covington, Fairlawn, Fort Loramie, Jackson Center, Lehman Catholic, Mississinawa Valley, Riverside, Russia, and Triad. (12)

Division IV District Tournament Friday, May 18, 2018, Sites TBD. Pat McBride, Mgr., Newton Local, 201 North Long Street, Pleasant Hill, 45359. Business Phone: 937-676-2002. Cell Phone: 937-216-9206. E-mail: pat_mcbride@newton.k12.oh.us

Each Division IV Sectional Tournament will send two teams to the Division IV District Tournament per the Southwest District pre-draw bracket.

Division IV Regionals May 2425, 2018. Information to be Posted.

Rev. 3-25-18