HOME

FALL SPORTS
   
Cross Country
    Field Hockey
   
Football
    Golf
    Girls Soccer
    Boys Soccer
    Girls Tennis
    Volleyball

   
WINTER SPORTS
    Boys Basketball
    Girls Basketball
    Bowling 
    Gymnastics
    Ice Hockey
    Boys Swimming
    Girls Swimming
    Wrestling

    
SPRING SPORTS
    Baseball
    Softball
    BoysTennis
    Track

SOUTHWEST DISTRICT
    Minutes
    Posting Page
    Tournament Mgrs.
    Sport Calendar

    SWD State Champs

ABOUT US
   
Board Members
    Board Calendar

 
LINKS
    OHSAA
    Central District
    East District
    Northeast District
 
   Northwest District
    Southeast District

 

 


2017 Boys Basketball Calendar

First day of coaching - November 4, 2016
Season begins - December 2, 2016
Sectional - February 20 - March 4, 2017
District - March 6 - 11, 2017
Regional - March 13 - 18, 2017
State - March 23 - 25, 2017

Boys Basketball Seed Meeting:  Sunday, February 12, 2017


View 2017 Basketball Rules & Regulations  (Revised 12-1-16)

2017 Boys Basketball Team Assignments  (Posted 10-15-16)
Division I  
Rev. 10-24-16  |     Division II     |     Division III  Rev. 10-24-16 |     Division IV  Rev. 11-28-16

 

View Boys Basketball Tournament Archives (Beginning with 2010)


2017 Basketball Pass List

Download form, complete, and email to manager prior to meeting
OR take completed form to Coaches Meeting.
 

 

2017 BOYS SECTIONAL BASKETBALL BRACKETS
Posted 11-13-16

DIVISION I DIVISION II DIVISION III DIVISION IV
Cincinnati 1
Lakota West
 
Mason H.S.
 

Cincinnati 1
Western Brown
 

Piqua H.S.
 
Cincinnati 2
Lakota West
 
Springfield H.S.
 

Cincinnati 2
Western Brown
 

Taylor H.S.
 
 Cincinnati 3
Hamilton
 
Trent Arena 1 & 2
 
Cincinnati 3
Princeton
 
Troy H.S.
 

Cincinnati 4
Hamilton
 

Trent Arena 3
 

Dayton 1 & 2
Northmont
 

 

Cincinnati 5
Fairfield
 

 

Dayton 3
Butler

 

Dayton 1
Centerville
 

 


 

 

Dayton 2
Centerville
 

 

 

 

Dayton 3
Butler
 

 


 

 
 

2017 BOYS DISTRICT BASKETBALL BRACKETS
Posted 10-15-16

View 2016 OHSAA Boys Basketball Sectional and District Brackets
 

DIVISION I DIVISION II DIVISION III DIVISION IV
 


2016 OHSAA BOYS REGIONAL & STATE BASKETBALL BRACKETS

View 2016 OHSAA Boys Basketball Regional and State Brackets

 

DIVISION I

DIVISION II DIVISION III DIVISION IV

 

2017 Boys Basketball Tournament Managers

Div. I Cincinnati - Tournament Coordinator - Scott Kaufman, 513-874-5699, scott.kaufman@lakotaonline.com
Div. I Dayton - Tournament Coordinator - Rob Durkle, rdurkle@udayton.edu
Div. I Cincinnati 1 & 2, Lakota West H.S. - Scott Kaufman, 513-874-5699, scott.kaufman@lakotaonline.com 
Div. I Cincinnati 3 & 4, Hamilton - Todd Grimm, 513-805-5685, tgrimm@hcsdoh.org
Div. I Cincinnati 5, Fairfield H.S. - Mark Harden, Mgr., 513-942-3255, harden_m@fairfield-city.k12.oh.us
Div. I Dayton 1 & 2, Centerville H.S. - Rob Dement, Mgr., 937-439-3517, rob.dement@centerville.k12.oh.us
Div. I Dayton 3, Butler H.S. - Jordan Shumaker, Mgr., 937-415-6383, Jordan.Shumaker@vbcsd.com


Division II Mason High School - Scott Stemple, Mgr., 937-725-0280,  stemples@mason.k12.oh.us
Division II Springfield High School - Mike Dellapina, 937-505-4319, dellapinamr@spr.k12.oh.us 
Division II Trent Arena - Chris Weaver, Mgr., 937-499-1642, chris.weaver@ketteringschools.org

Division III Cincinnati - Tournament Coordinator - Tim Cook, 937-402-9743, tim.cook@wb.k1.oh.us
Division III Dayton - Tournament Coordinator - Rob Durkle, 937-245-0610, rdurkle@udayton.edu
Division III Cincinnati 1 & 2, Western Brown - Tim Cook, Mgr., 937-402-9743, tim.cook@wb.k12.oh.us
Division III Cincinnati 3, Princeton - Gary Croley, Mgr.
Division III Dayton 1 & 2, Northmont - Robin Spiller, Mgr., 937-232-3524, rspiller@northmontschools.net
Division III Dayton 3, Butler - Jordan Shumaker, Mgr., 937-415-6383, Jordan.Shumaker@vbcsd.com

Division IV Piqua High School - Chip Hare, Mgr., 937-773-9577, harec@piqua.org
Division IV Taylor High School - Larry Herges, Mgr., 513-823-7421, lherges@trlsd.org
Division IV Troy High School -  Dave Palmer, Mgr., 937-332-6068, palmer-d@troy.k12.oh.us

DISTRICTS
Divisions I, II, III, & IV - University of Dayton, Rob Durkle, Mgr., rdurkle@udayton.edu


SOUTHWEST DISTRICT 2017 BOYS BASKETBALL

DIVISION I SECTIONAL TOURNAMENTS February 20 March 4, 2017

CINCINNATI CINCINNATI 1, 2, 3, 4, & 5 - OPEN DRAW SCOTT KAUFMAN, TOURNAMENT COORDINATOR

CINCINNATI 1 & 2 - LAKOTA WEST HIGH SCHOOL - 8940 Union Centre Blvd., West Chester, 45069 Scott Kaufman, Mgr., Lakota West High School, 8940 Union Centre Blvd., West Chester, 45069. Business Phone: 513-874-5699. E-mail: scott.kaufman@lakotaonline.com

CINCINNATI 3 & 4 - HAMILTON HIGH SCHOOL 1165 Eaton Avenue, Hamilton, 45013 Todd Grimm, Mgr., Hamilton High School, 1165 Eaton Avenue, Hamilton, 45013. Business Phone: 513-887-4815. Cell Phone: 513-805-5685. E-mail: tgrimm@hcsdoh.org

CINCINNATI 5 - FAIRFIELD HIGH SCHOOL 8800 Holden Boulevard, Fairfield, 45014 Mark Harden, Mgr., Fairfield High School, 8800 Holden Blvd., Fairfield, 45014. Business Phone: 513-942-3255. E-mail: harden_m@fairfield-city.k12.oh.us

SCHOOLS: Amelia, Anderson, Archbishop Moeller, Colerain, Edgewood, Elder, Fairfield, Glen Este, Hamilton, Harrison, Kings, Lakota East, Lakota West, LaSalle, Little Miami, Loveland, Mason, Middletown, Milford, Northwest, Oak Hills, Princeton, St. Xavier, Sycamore, Talawanda, Turpin, Walnut Hills, Western Hills, Wilmington, Winton Woods, Withrow. (31)

All teams will be seeded and schools will have the option of placing themselves on one of the brackets.

DAYTON DAYTON 1, 2, & 3 OPEN DRAW ROB DURKLE, TOURNAMENT COORDINATOR

DAYTON 1 & 2 - CENTERVILLE HIGH SCHOOL 500 East Franklin Street, Centerville, 45459 Rob Dement, Mgr., Centerville High School, 500 East Franklin Street, Centerville, 45459. Business Phone: 937-439-3517. E-mail: rob.dement@centerville.k12.oh.us

DAYTON 3 - VANDALIA BUTLER HIGH SCHOOL 600 South Dixie Drive, Vandalia, 45377 Jordan Shumaker, Mgr., Butler High School, 600 South Dixie Drive, Vandalia, 45377. Business Phone: 937-415-6383. E-mail: Jordan.Shumaker@vbcsd.com 

SCHOOLS: Beavercreek, Bellefontaine, Belmont, Butler, Centerville, Fairborn, Greenville, Kettering Fairmont, Lebanon, Miamisburg, Northmont, Piqua, Sidney, Springboro, Springfield, Stebbins, Tecumseh, Troy, Wayne, West Carrollton, and Xenia. (21)

All schools will be seeded and schools will have the option of placing themselves in one of the brackets.

DIVISION I DISTRICT TOURNAMENT Saturday, March 11, 2017 University of Dayton, 1801 S. Edwin C. Moses Blvd., Dayton, 45408 - Rob Durkle, Mgr., 681 Vanessa Drive, West Alexandria, 45381. Business Phone: 937-229-2007. Cell Phone: 937-245-0610. E-mail: rdurkle@udayton.edu

Each Division I Sectional will send one (1) team to the Division I District Tournament per the Southwest District Pre-drawn bracket.


DIVISION II SECTIONAL TOURNAMENTS - February 20 March 4, 2017

MASON 1 & 2 - MASON HIGH SCHOOL, 6100 South Mason-Montgomery Road, Mason, 45040 Scott Stemple, Mgr., Mason High School, 6100 S. Mason-Montgomery Road, Mason, 45040. Business Phone: 513-398-2513. Cell phone: 513-678-8169. E-mail: stemples@mason.k12.oh.us

SCHOOLS: Aiken, Archbishop McNicholas, Batavia, Goshen, Hughes Center, Indian Hill, Mariemont, Mt. Healthy, New Richmond, Norwood, Reading, Taft, Taylor, Western Brown, Woodward, and Wyoming. (16)

DAYTON 1, 2, & 3 - KETTERING FAIRMONT TRENT ARENA, 3301 Shroyer Road, Kettering, 45429 Chris Weaver, Mgr., Kettering Fairmont High School, 3301 Shroyer Road, Kettering, 45429. Business Phone: 937-499-1642. E-mail: chris.weaver@ketteringschools.org

SCHOOLS: Archbishop Alter, Badin, Bellbrook, Bishop Fenwick, Carroll, Chaminade-Julienne, Clinton Massie, Dunbar, Eaton, Franklin, Madison, Meadowdale, Monroe, Oakwood, Ponitz, Ross, Thurgood Marshall, Trotwood Madison, Valley View, Waynesville. (20)

SPRINGFIELD HIGH SCHOOL, 701 East Home Road, Springfield, 45503 Mike Dellapina, Mgr., Springfield High School, 701 East Home Road, Springfield, 45503. Business Phone: 937-505-4319. Cell Phone: 937-926-2353. E-mail: dellapinamr@spr.k12.oh.us

SCHOOLS: Benjamin Logan, Graham, Indian Lake, Kenton Ridge, Shawnee (Springfield), Tippecanoe, and Urbana. (7)

DIVISION II DISTRICT TOURNAMENT Wednesday, March 8, 2017 - University of Dayton, 1801 S. Edwin C. Moses Blvd., Dayton, 45408 - Rob Durkle, Mgr., 681 Vanessa Drive, West Alexandria, 45381. Business Phone: 937-229-2007. Cell Phone: 937-245-0610. E-mail: rdurkle@udayton.edu

Each Division II Sectional will send two (2) teams to the Division II District Tournament per the Southwest District Pre-drawn bracket.


DIVISION III SECTIONAL TOURNAMENTS - February 20 March 4, 2017

DAYTON 1, 2, & 3 OPEN DRAW ROB DURKLE, TOURNAMENT COORDINATOR

DAYTON 1 & 2 - NORTHMONT HIGH SCHOOL 4916 West National Road, Clayton, 45315 Robin Spiller, Mgr., Northmont High School, 4916 West National Road, Clayton, 45315. Business Phone: 937-832-6013. Cell Phone: 937-232-3524. E-mail: rspiller@northmontschools.net .

DAYTON 3 VANDALIA BUTLER HIGH SCHOOL 600 South Dixie Drive, Vandalia, 45377 Jordan Shumaker, Mgr., Butler High School, 600 South Dixie Drive, Vandalia, 45377. Business Phone: 937-415-6383. E-mail: Jordan.Shumaker@vbcsd.com 

SCHOOLS: Anna, Arcanum, Bethel, Brookville, Carlisle, Dayton Christian, Dixie, Franklin Monroe, Greeneview, Greenon, Miami East, Milton-Union, National Trail, Northeastern, Northridge, Northwestern, Preble Shawnee, Stivers, Versailles, and West Liberty-Salem. (20)

CINCINNATI 1, 2 & 3 OPEN DRAW TIM COOK, TOURNAMENT COORDINATOR

CINCINNATI 1 & 2 - WESTERN BROWN HIGH SCHOOL, 476 W. Main Street, Mt. Orab, 45154 Tim Cook, Mgr., Western Brown High School, 476 W. Main Street, Mt. Orab, 45154. Business Phone: 937-402-9743. E-mail: tim.cook@wb.k12.oh.us

CINCINNATI 3 PRINCETON HIGH SCHOOL, 100 Viking Way, Cincinnati, 45246 Gary Croley, Mgr., Princeton High School, 100 Viking Way, Cincinnati, 45246. Business Phone: 513-864-1580. E-mail: gcroley@vikingmail.org

SCHOOLS: Bethel-Tate, Blanchester, Cincinnati Country Day, Cincinnati Hills Christian Academy, Clark Montessori, Clermont Northeastern, Deer Park, East Clinton, Finneytown, Madeira, North College Hill, Oyler, Purcell Marian, Ripley Union-Lewis, Riverview East Academy, Roger Bacon, Seven Hills, Shroder Paideia Academy, St. Bernard, Summit Country Day, and Williamsburg. (21)

DIVISION III DISTRICT TOURNAMENT - Thursday, March 9, 2017 University of Dayton Arena, 1801 S. Edwin C. Moses Blvd., Dayton, 45408 - Rob Durkle, Mgr., 681 Vanessa Drive, West Alexandria, 45381. Business Phone: 937-229-2007. Cell Phone: 937-245-0610. E-mail: rdurkle@udayton.edu

Each Division III Sectional will send one (1) team to the Division III District Tournament per the Southwest District Pre-drawn bracket.


DIVISION IV SECTIONAL TOURNAMENTS - February 20 March 4, 2017

TAYLOR HIGH SCHOOL, 56 Cooper Road, Cleves, 45002 Larry Herges, Mgr., Taylor High School, 56 Cooper Road, Cleves, 45002. Business Phone: 513-824-7421. E-mail: lherges@trlsd.org

SCHOOLS: Cincinnati Christian, Cincinnati College Prep, Fayetteville-Perry, Felicity-Franklin, Georgetown, Hillcrest, James Gamble, Lockland, Miami Valley Christian Academy, Middletown Christian, New Miami, School for Creative Performing Arts. (12)

PIQUA HIGH SCHOOL, 1 Indian Trail, Piqua, 45356 Chip Hare, Mgr. Business Phone: 937-773-9577.
E-mail: harec@piqua.org

SCHOOLS: Ansonia, Botkins, Bradford, Covington, Fairlawn, Ft. Loramie, Houston, Jackson Center, Lehman, Mechanicsburg, Mississinawa Valley, Riverside, Russia, and Triad. (14)

TROY HIGH SCHOOL, 151 West Staunton Road, Troy, 45373 David Palmer, Mgr., Troy High School, 151 West Staunton Road, Troy, 45373. Work Phone: 937-332-6068. E-mail: palmer-d@troy.k12.oh.us

SCHOOLS: Catholic Central, Cedarville, Emmanuel Christian, Jefferson, Legacy Christian, Miami Valley, Newton, Southeastern, Tri-County North, Tri-Village, Troy Christian, Twin Valley South, and Yellow Springs. (13)

DIVISION IV DISTRICT TOURNAMENT - Friday, March 10, 2017 - University of Dayton Arena, 1801 S. Edwin C. Moses Blvd., Dayton, 45408- Rob Durkle, Mgr., 681 Vanessa Drive, West Alexandria, 45381. Business Phone: 937-229-2007. Cell Phone: 937-245-0610. E-mail: rdurkle@udayton.edu

Each Division IV Sectional will send two (2) teams to the Division IV District Tournament per the Southwest District Pre-drawn bracket.

Rev 11-27-16