HOME

FALL SPORTS
   
Cross Country
    Field Hockey
   
Football
    Golf
    Girls Soccer
    Boys Soccer
    Girls Tennis
    Volleyball

   
WINTER SPORTS
    Boys Basketball
    Girls Basketball
    Bowling 
    Gymnastics
    Ice Hockey
    Boys Swimming
    Girls Swimming
    Wrestling

    
SPRING SPORTS
    Baseball
    Softball
    BoysTennis
    Track

SOUTHWEST DISTRICT
    Minutes
    Posting Page
    Tournament Mgrs.
    Sport Calendar

    SWD State Champs

ABOUT US
   
Board Members
    Board Calendar

 
LINKS
    OHSAA
    Central District
    East District
    Northeast District
 
   Northwest District
    Southeast District

 

 


2016 Girls Basketball Calendar

First day of coaching - October 23, 2015
Sectional - February 8 - 20, 2016
District - February 22 - 27, 2016
Regional - February 29 - March 5, 2016
State - March 10 - 12, 2016


View 2016 Basketball Rules & Regulations  (Updated 12-17-15)

2016 Girls Basketball Team Assignments   Posted 10-29-15
Division I     |     Division II     |     Division III     |     Division IV

View Girls Basketball Archives (since 2011)


2016 Basketball Pass List

Download form, complete, and email to manager
OR take completed form to Coaches Meeting.
 

 

2016 GIRLS SECTIONAL BASKETBALL BRACKETS
Updated 1-31-16

*DRAW MEETING RESULTS ARE POSTED ON BRACKETS.

REFRESH PAGES TO VIEW UPDATES
 

DIVISION I DIVISION II DIVISION III DIVISION IV
Cincinnati 1
Lakota East
Lebanon
 
Cincinnati 1 & 2
Wilmington

Brookville

Cincinnati 2
Lakota East

Tecumseh
Updated 2-3-16
Cincinnati 3
Fairfield
Monroe
Cincinnati 3
Sycamore
Withrow Dayton 1 & 2
Franklin Monroe
Sidney
View Weather Contingency Plan
Cincinnati 4
Sycamore
  Dayton 3
Tippecanoe H.S.
 
Cincinnati 5
Harrison
     
Dayton 1
Wayne
Rev. 2-8-16
     
Dayton 2
Troy
Rev. 2-8-16
     
Dayton 3
Troy
     


2016 GIRLS DISTRICT BASKETBALL BRACKETS
Posted 11-10-15

 

Division I Bracket
Harrison High School
Division II Bracket
Mason High School
Division III Bracket
Springfield High School
Division IV Bracket
Tippecanoe High School

2016 GIRLS REGIONAL AND STATE BASKETBALL BRACKETS

VIEW 2016 GIRLS BASKETBALL REGIONAL AND STATE SITES AND DATES
 
DIVISION I DIVISION II DIVISION III DIVISION IV

 

2016 Girls Basketball Tournament Managers

Division I Cincinnati 1 & 2, Lakota East - Richard Bryant, Mgr., 513-759-8622, richard.bryant@lakotaonline.com
Division I Cincinnati 3 & 4, Sycamore - Phil Poggi, Mgr., 513-398-8050, ppoggi@kingslocal.net
Division I Cincinnati 5, Harrison - Mike Schiering, Mgr., 513-367-4169
, mike.schiering@southwestschools.org
Division I Dayton 1 & 2, Wayne - Jay Minton, Mgr., 937-233-6431, jay.minton@huberheightscityschools.org
Division I Dayton 3, Troy - Dave Palmer, Mgr., 937-332-6068, palmer-d@troy.k12.oh.us

Division II Lebanon - Bill Stewart, Mgr., 513-934-5111, stewart.bill@lebanonschools.org
Division II Tecumseh - Craig Eier, Mgr., 937-845-4512, craig.eier@tecumsehlsd.org
Division II Withrow - Dave Dierker, Mgr., 513-363-0410, dierked@cps-k12.org

Division III Cincinnati 1 & 2, Wilmington - Jeff Stevenson, Mgr., 937-218-1400, jeff.stevenson@wilmington.k12.oh.us
Division III Cincinnati 3, Fairfield - Mark Harden, Mgr., 513-942-3255, harden_m@fairfield-city.k12.oh.us
Division III Dayton 1 & 2, Franklin Monroe - Ashley Johnson, Mgr.,
 937-947-1928, ashley_johnson@darke.k12.oh.us
Division III Dayton 3, Tippecanoe - Matt Shomper, Mgr., 937-669-6364, mshomper@tippcity.k12.oh.us

Division IV Brookville - Chris Bronner, Mgr., 937-833-6761, bronnerc@brookvilleschools.org
Division IV Monroe - Jesse Catanzaro, Mgr.,
513-360-0517 X1119, jcatanzaro@monroelocalschools.com
Division IV Sidney - John Wolfinger, Mgr., 937-492-7145  jwolfinger@hotmail.com

DISTRICTS
Division I District, Harrison High School - Mike Schiering, Mgr., 513-367-4169, mike.schiering@southwestschools.org
Division II District, Mason High School - Scott Stemple, Mgr.,
937-725-0280, stemples@mason.k12.oh.us
Division III District, Springfield High School - Mike Dellapina, 937-505-4319, dellapinamr@spr.k12.oh.us

Division IV District, Tipp City High School, Matt Shomper, Mgr., 937-669-6364, mshomper@tippcity.k12.oh.us


SOUTHWEST DISTRICT 2016 GIRLS BASKETBALL

Division I Sectional Tournaments - February 8 – 20, 2016

CINCINNATI - LAKOTA EAST HIGH SCHOOL, SYCAMORE HIGH SCHOOL, & HARRISON HIGH SCHOOL – OPEN DRAW

CINCINNATI 1 & 2 - Lakota East High School, 6840 Lakota Lane, Liberty Township, 45044 – Richard Bryant, Mgr., Lakota East High School, 6840 Lakota Lane, Liberty Township, 45044. Business Phone: 513-759-8622. Cell Phone: 513-615-5234. E-mail: Richard.bryant@lakotaonline.com


CINCINNATI 3 & 4 – Sycamore High School, 7400 Cornell Road, Cincinnati, 45242
– Phil Poggi, Mgr., Sycamore High School, 7400 Cornell Road, Cincinnati, 45242. Business Phone: 513-686-1770 X3210. Cell Phone: 513-600-3078. E-mail: poggip@sycamoreschools.org

CINCINNATI 5 -– Harrison High School, 9860 West Road, Harrison, 45030 – Mike Schiering, Mgr., 8161 Fawnlake Court, Cincinnati, 45247. Business Phone: 513-367-4169. Cell Phone: 513-218-4245. Home Phone: 513-741-4627. E-mail: mike.schiering@southwestschools.org

SCHOOLS: Amelia, Anderson, Colerain, Fairfield, Glen Este, Hamilton, Harrison, Kings, Lakota East, Lakota West, Little Miami, Loveland, Mason, McAuley, Middletown, Milford, Mother of Mercy, Mt. Healthy, Mt. Notre Dame, Northwest, Oak Hills, Princeton, Seton, St. Ursula Academy, Sycamore, Talawanda, Turpin, Ursuline Academy, Walnut Hills, Western Brown, Winton Woods, Withrow. (32)

DAYTON - WAYNE HIGH SCHOOL & TROY HIGH SCHOOL – OPEN DRAW

DAYTON 1 – Wayne High School, 5400 Chambersburg Road, Huber Heights, 45424 – Jay Minton, Mgr., Wayne High School, 5400 Chambersburg Road, Huber Heights, 45424. Business Phone: 937-233-6431. E-mail: jay.minton@huberheightscityschools.org

DAYTON 2 & 3 - Troy High School, 151 West Staunton Road, Troy, 45373 - Dave Palmer, Mgr., Troy High School, 151 West Staunton Road, Troy, 45373. Business Phone: 937-332-6068. E-mail: palmer-d@troy.k12.oh.us

SCHOOLS: Beavercreek, Butler, Centerville, Edgewood, Fairborn, Franklin, Kettering Fairmont, Lebanon, Miamisburg, Northmont, Piqua, Ponitz, Sidney, Springboro, Springfield, Stebbins, Tecumseh, Troy, Wayne, West Carrollton, and Xenia. (21)

Division I District Tournament – Saturday, February 27, 2016

Harrison High School, 9860 West Road, Harrison, 45030 – Mike Schiering, Mgr., 8161 Fawnlake Court, Cincinnati, 45241. Business Phone: 513-367-4169. Cell Phone: 513-218-4245. Home Phone: 513-741-4627. E-mail: mike.schiering@southwestschools.org

Each Division I Sectional Tournament will send two teams to the Division I District Tournament per the Southwest District Pre-drawn bracket.
 


Division II Sectional Tournaments - February 8 – 20, 2016

CINCINNATI – Withrow High School, 2520 Madison Road, Cincinnati, 45208 – Dave Dierker, Mgr., Withrow High School, 2520 Madison Road, Cincinnati, 45208. Business Phone: 513-363-0410. Cell Phone: 513-207-4358. E-mail: dierked@cps-k12.org

SCHOOLS: Archbishop McNicholas, Batavia, Goshen, Hughes STEM, Indian Hill, Mariemont, New Richmond, Norwood, Shroder, Taft, Taylor, Western Brown, Woodward, and Wyoming. (14)

LEBANON – Lebanon High School, 1916 Drake Road, Lebanon, 45036 – Bill Stewart, Mgr., Lebanon High School, 1916 Drake Road, Lebanon, 45036. Business Phone: 513-934-5111. E-mail: stewart.bill@lebanonschools.org

SCHOOLS: Archbishop Alter, Bellbrook, Bishop Fenwick, Blanchester, Chaminade-Julienne, Clinton Massie, Dunbar, Monroe, Oakwood, Ross, Stivers, Thurgood Marshall, Valley View, and Wilmington. (14)

NEW CARLISLE – Tecumseh High School, 9830 West National Road, New Carlisle, 45344 – Craig Eier, Mgr., Tecumseh High School, 9830 West National Road, New Carlisle, 45344. Cell Phone: 937-206-3709. Business Phone: 937-845-4512. E-mail: craig.eier@tecumsehlsd.org

SCHOOLS: Bellefontaine, Belmont, Benjamin Logan, Carroll, Eaton, Graham, Greenon, Greenville, Kenton Ridge, Meadowdale, Shawnee (Springfield), Tippecanoe, Trotwood Madison, and Urbana. (14)

Division II District Tournament – Friday, February 26, 2016

MASON – Mason High School, 6100 Mason-Montgomery Road, Mason, 45040 – Scott Stemple, Mgr., Mason High School, 6100 Mason-Montgomery Road, Mason, 45040. Business Phone: 513-398-2513. Cell Phone: 937-725-0280. E-mail: stemples@mason.k12.oh.us

Each Division II Sectional Tournament will send two teams to the Division II District Tournament per the Southwest District Pre-drawn bracket.
 


Division III Sectional Tournament – February 8 – 20, 2016

CINCINNATI – WILMINGTON HIGH SCHOOL & FAIRFIELD HIGH SCHOOL – OPEN DRAW

CINCINNATI 1 & 2 - Wilmington High School, 300 Richardson Place, Wilmington, 45177 - Jeff Stevenson, 4969 Rt. 350 East, Martinsville, 45146. Business Phone: 937-283-7257. Home Phone: 937-218-1400. E-mail: jeff.stevenson@wilmington.k12.oh.us

CINCINNATI 3 – Fairfield High School, 8800 Holden Blvd., Fairfield, 45014 – Mark Harden, Mgr., Fairfield High School, 8800 Holden Blvd., Fairfield, 45014. Business Phone: 513-942-3255. E-mail: harden_m@fairfield-city.k12.oh.us

SCHOOLS: Aiken, Badin, Bethel-Tate, Cincinnati Hills Christian Academy (CHCA), Clark Montessori, Clermont Northeastern, Deer Park, East Clinton, Finneytown, Greeneview, Madeira, North College Hill, Purcell Marian, Reading, Ripley Union Lewis, Roger Bacon, Seven Hills, St. Bernard, Summit Country Day, Waynesville, Williamsburg. (21)

DAYTON – FRANKLIN MONROE HIGH SCHOOL & TIPPECANOE HIGH SCHOOL – OPEN DRAW

DAYTON 1 & 2 – FRANKLIN MONROE HIGH SCHOOL – P.O. Box 78, Pitsburg, 45358 – Ashley Johnson, Mgr., Franklin Monroe High School, 8591 Oakes Road, Arcanum, 45304. Business Phone: 937-947-1328. E-mail: Ashley_johnson@darke.k12.oh.us

DAYTON 3 - TIPP CITY – Tippecanoe High School – 615 E. Kessler-Cowlesville, Tipp City, 45371 – Matt Shomper, Mgr., Tippecanoe High School, 615 E. Kessler-Cowlesville, Tipp City, 45371. Business Phone: 937-669-6364. Home Phone: 513-506-2377. E-mail: mshomper@tippcity.k12.oh.us

SCHOOLS: Anna, Arcanum, Bethel, Brookville, Carlisle, Dayton Christian, Dixie, Indian Lake, Madison, Miami East, Milton-Union, National Trail, Northeastern, Northridge, Northwestern, Preble Shawnee, Triad, Versailles, and West Liberty-Salem. (19)

Division III District Tournament – Saturday, February 27, 2016

SPRINGFIELD – Springfield High School, 701 East Home Road, Springfield, 45503 – Mike Dellapina, Mgr., Springfield High School, 701 East Home Road, Springfield, 45503. Business phone: 937-505-4319. E-mail: dellapinamr@spr.k12.oh.us

Each Division III Sectional Tournament will send two teams to the Division III District Tournament per the Southwest District Pre-drawn bracket.
 


Division IV Sectional Tournament - February 8 – 20, 2016

MONROE – Monroe High School, 220 Yankee Road, Monroe 45050 – Jesse Catanzaro, Mgr., Monroe High School, 220 Yankee Road, Monroe, 45050. E-mail: jcatanzaro@monroelocalschools.com

SCHOOLS: Cedarville, Cincinnati Christian, Cincinnati Country Day, Cincinnati College Prep, Fayetteville Perry, Felicity-Franklin, Georgetown, James Gamble, Lockland, Miami Valley Christian Academy, Middletown Christian, New Miami. (12)

BROOKVILLE– Brookville High School – One Blue Pride Drive, Brookville, 45309 - Chris Bronner, Mgr., Brookville High School, One Blue Pride Drive, Brookville, 45309. Business Phone: 937-833-6761. Home Phone: 937-833-1745. E-mail: bvhscbronner@mdeca.org

SCHOOLS: Bradford, Catholic Central, Covington, Franklin Monroe, Jefferson, Miami Valley, Newton, Southeastern, Tri-County North, Tri-Village, Twin Valley South, Xenia Christian, Yellow Springs. (13)

SIDNEY, Sidney High School, 1215 Campbell Road, Sidney, 45365 - John Wolfinger, Mgr., 1714 Burkewood Drive, Sidney, 45365. Home Phone: 937-492-7145. Cell Phone: 937-726-8684. E-mail: jwolfinger@hotmail.com

SCHOOLS: Ansonia, Botkins, Fairlawn, Ft. Loramie, Houston, Jackson Center, Lehman Catholic, Mechanicsburg, Mississinawa Valley, Riverside, Russia, and Troy Christian. (12)

Division IV District Tournament – Saturday, February 27, 2016

TIPPECANOE – Tipp City High School – 615 E. Kessler-Cowlesville, Tipp City, 45371 – Matt Shomper, Mgr., Tipp City High School, 615 E. Kessler-Cowlesville, Tipp City, 45371. Business Phone: 937-669-6364. Home Phone: 513-506-2377. E-mail: mshomper@tippcity.k12.oh.us

Each Division IV Sectional Tournament will send two teams to the Division IV District Tournament per the Southwest District Pre-drawn bracket.

Rev. 11-17-15