HOME

FALL SPORTS
   
Cross Country
    Field Hockey
   
Football
    Golf
    Girls Soccer
    Boys Soccer
    Girls Tennis
    Volleyball

   
WINTER SPORTS
    Boys Basketball
    Girls Basketball
    Bowling 
    Gymnastics
    Ice Hockey
    Boys Swimming
    Girls Swimming
    Wrestling

    
SPRING SPORTS
    Baseball
    Softball
    BoysTennis
    Track

SOUTHWEST DISTRICT
    Minutes
    Posting Page
    Tournament Mgrs.
    Sport Calendar

    SWD State Champs

ABOUT US
   
Board Members
    Board Calendar

 
LINKS
    OHSAA
    Central District
    East District
    Northeast District
 
   Northwest District
    Southeast District


2014 Girls Tennis Calendar

First Day of Coaching:  August 1, 2014
Season Begins:  August 11, 2014
Season Ends:  October 25, 2014

Girls Tennis Seed Meeting - Sunday, September 21, 2014, 2:00 p.m.  (Rev. 8-14-14)

Sectional:  September 29 - October 4, 2014
District:    October 6- 11, 2014
State:   October 17 - 18, 2014

View 2014 Girls Tennis Rules & Regulations (Posted 7-3-14)

View 2014 Girls Tennis Team Assignments  (Revised 6-28-14)  
**Delete Urbana from Division II Girls Tennis at Troy.


2014 GIRLS TENNIS SECTIONAL TOURNAMENT INFORMATION
 

Division I

Division II

 


DIVISION I - MASON H.S.
 


DIVISION II - MASON H.S.



DIVISION I DAYTON - CENTERVILLE H.S.
 


DIVISION II DAYTON - CENTERVILLE H.S.


DIVISION I CINCINNATI - ATP TENNIS CENTER


DIVISION II CINCINNATI - ATP TENNIS CENTER


DIVISION I - TROY H.S.


DIVISION II - TROY H.S.

 

 

2014 GIRLS TENNIS DISTRICT INFORMATION


DIVISION I DISTRICT


DIVISION II DISTRICT

 

 

2014 Girls Tennis Tournament Managers

Tournament Managers contact information is listed below with team listings.

Divisions I  & II, Cincinnati, - Russ King, 513-761-7600, rking@stxavier.org
Divisions I & II, Mason -  Joe Hartkemeyer, 513-382-6082, joestx@hotmail.com
Divisions I & II, Dayton  - Tim Voegeli, 937-271-7690, tim.voegeli@earthlink.net
Divisions I & II, Troy  -
Eileen Jackson, 937-681-9310, dcc@dccta.com

Districts
Division I ATP Courts, Mason - Tim Voegeli, 937-271-7690, tim.voegeli@earthlink.net
Division II ATP Courts, Mason - Russ King, 513-761-7600, rking@stxavier.org


Rev. 9-1-14:  Deleted Thurgood Marshall from Division II Girls Tennis at Dayton.
Rev. 8-18-14:  Deleted Urbana from Division II Girls Tennis at Troy.

2014 SOUTHWEST DISTRICT GIRLS TENNIS

DIVISION I SECTIONAL TOURNAMENT – September 29 – October 4, 2014

CINCINNATI, A.T.P. Tennis Center, 5460 Courseview Drive, Mason, 45040 - Thursday, October 2, 2014 (4:00 p.m., site TBD); Friday, October 3, 2014 (8:00 a.m. to dark); Semifinals and Finals, Saturday, October 4, 2014 (9:00 a.m.)  - Russ King, Mgr., 118 Dogwood Dr., Loveland 45140.  Business Phone:  513-761-7600, Home Phone:  513-683-9050.  E-mail:  rking@stxavier.org   

SCHOOLS:  Colerain, Fairfield, Hamilton, Harrison, McAuley, Mother of Mercy, Mount Notre Dame, Northwest, Oak Hills, Princeton, Ross, Seton, St. Ursula Academy, Talawanda, Winton Woods.  (15)

MASON HIGH SCHOOL, 6100 Mason-Montgomery Road, Mason – Wednesday, October 1, 2014 (9:00 a.m. to dark); Semifinals and Finals, Friday, October 3, 2014 (9:00 a.m.) – Joe Hartkemeyer, 513-382-6082, joestx@hotmail.com

SCHOOLS:  Amelia, Anderson, Glen Este, Kings, Little Miami, Loveland, Mason, Milford, Sycamore, Turpin, Ursuline Academy, Walnut Hills, Western Brown, Wilmington. (14)

DAYTON, Centerville High School, 500 East Franklin St., Centerville 45459 – Thursday, October 2, 2014 (9:00 a.m.); Semifinals and Finals, Friday, October 3, 2014 (9:00 a.m.) -- Tim Voegeli, Mgr., 2651 Crescent Blvd., Dayton 45409.  Home Phone:  937-298-6689.  Cell Phone:  937-271-7690.  E-mail:  tim.voegeli@earthlink.net  

SCHOOLS:  Beavercreek, Bellbrook, Centerville, Edgewood, Kettering Fairmont, Lakota East, Lakota West, Lebanon, Miamisburg, Middletown, Springboro, West Carrollton, Xenia.  (13)

TROY, Troy High School, 151 Staunton Rd., Troy 45373 –Tuesday, September 30, & Friday, October 3, 2014  - Eileen Jackson, Mgr., 7755 Peters Pike, Dayton, 45414.  Cell Phone:  937-681-9310.  E-mail:  dcc@dccta.com

SCHOOLS: Butler, Fairborn, Greenville, Northmont, Piqua, Sidney, Springfield, Stebbins, Stivers, Tecumseh, Trotwood Madison, Troy, Wayne.  (13)

Qualifiers from each Sectional to District will be four singles and four doubles in
Division I.

DIVISION I DISTRICT MEET – A.T.P. Tennis Center, 5460 Courseview Drive, Mason, 45040  – Thursday, October 9, 2014 (9:00 a.m.); Saturday, October 11, 2014 (9:00 a.m.) – Tim Voegeli, Mgr., 2651 Crescent Blvd., Dayton 45409. Home Phone:  937-298-6689.  Cell Phone:  937-271-7690.  E-mail:  tim.voegeli@earthlink.net

Qualifiers from District to State Meet will be four (4) singles and four (4) doubles.  State Meet to be held on October 17-18, 2014.

DIVISION II SECTIONAL TOURNAMENT -  September 29 – October 4, 2014

CINCINNATI – A.T.P. Tennis Center, 5460 Courseview Drive, Mason, 45040 - Thursday, October 2, 2014 (8:00 a.m.); Semifinals and Finals, Friday, October 3, 2014 (9:00 a.m.)  - Russ King, Mgr., 118 Dogwood Dr., Loveland 45140.  Business Phone:  513-761-7600, Home Phone:  513-683-9050.  E-mail:  rking@stxavier.org  

SCHOOLS:  Archbishop McNicholas, Batavia, Bethel-Tate, Blanchester, Cincinnati Country Day, Cincinnati Hills Christian Academy, Clermont Northeastern, Clinton Massie, East Clinton, Felicity Franklin, Goshen, Madeira, New Richmond, Norwood.  (14)

MASON HIGH SCHOOL, 6100 Mason-Montgomery Road, Mason – Tuesday, September 30, 2014 (9:00 a.m. to dark); Semifinals and Finals, Friday, October 3, 2014 (9:00 a.m – Joe Hartkemeyer, 513-382-6082, joestx@hotmail.com

SCHOOLS:  Badin, Bishop Fenwick, Deer Park, Finneytown, Indian Hill, Madison, Mariemont, Monroe, Roger Bacon, Seven Hills, Summit Country Day, Taylor, Wyoming.  (13)

DAYTON, Centerville High School, 500 East Franklin St., Centerville 45459 – Wednesday, October 1, 2014 (4:00 p.m.); Semifinals and Finals, Friday, October 3, 2014 (9:00 a.m.) - Tim Voegeli, Mgr., 2651 Crescent Blvd., Dayton 45409. Home Phone:  937-298-6689.  Cell Phone:  937-271-7690.  E-mail:  tim.voegeli@earthlink.net   

SCHOOLS:  Archbishop Alter, Carlisle, Carroll, Chaminade-Julienne, Eaton, Franklin, Greeneview, Meadowdale, Miami Valley, Oakwood, Preble Shawnee, Valley View, Waynesville.  (13)

TROY, Troy High School, 151 Staunton Rd., Troy 45373  – Monday, September 29, and Friday, October 3, 2014 - Eileen Jackson, Mgr., 7755 Peters Pike, Dayton, 45414.  Cell Phone:  937-681-9310.  E-mail:  dcc@dccta.com

SCHOOLS:  Bellefontaine, Brookville, Catholic Central (Springfield), Dixie, Greenon, Kenton Ridge, Lehman Catholic, Milton-Union, Northeastern, Northridge, Northwestern, Shawnee (Springfield), Tippecanoe, Urbana.  (14)

Qualifiers from Sectional to District will be four singles and four doubles in Division II.

DIVISION II DISTRICT MEET –  A.T.P. Tennis Center, 5460 Courseview Drive, Mason, 45040  – Thursday, October 9, 2014 (9:00 a.m.); Saturday, October 11, 2014  (9:00 a.m.)  Russ King, Mgr., 118 Dogwood Dr., Loveland 45140. Business Phone: 513-761-7600, Home Phone: 513-683-9050. E-mail: rking@stxavier.org

Qualifiers from District to State Meet will be four (4) singles and four (4) doubles.  State Meet to be held October 17-18, 2014.

Rev. 7-3-14